Hírek, aktualitások

Kezdőlap

Tisztelgés az ifjú hősök előtt Nagykanizsán

A magyarság lelki gyógyulása nem lehetne teljes a hősök emlékezetének újjáélesztése nélkül – hangzott el A haza ifjú hősei című vándorkiállítás Nagykanizsai ünnepélyes megnyitóján. A tárlatot a Halis István Városi Könyvtárban február 9-ig ingyenesen meg lehet tekinteni. Bővebben: https://patriotak.hu/tisztelges-az-ifju-hosok-elott-nagykanizsan/

Zalaegerszegre utaztak a haza ifjú hősei

A közelmúltban megnyílt Mindszentyneumban kezdte meg idei vándorútját a tíz huszadik századi fiatal hős életútját bemutató vándorkiállításunk. „A haza ifjú hősei” című tárlat január 12-én, a doni hősök emléknapján nyílt meg a zalai megyeszékhely impozáns látogatóközpontjában, ahol január 23-ig tekinthetik meg az érdeklődők. Bővebben: https://patriotak.hu/a-haza-ifju-hosei-zalaegerszegen/

rhdr

A Szigetközben jártak a haza ifjú hősei

Már több mint két éve járja az országot „A haza ifjú hősei” című iskolai vándorkiállításunk, amely tíz, XX. századi fiatal magyar példamutatásán keresztül mutatja be a nemzet igaz történetét. A pannók most a Győr-Moson-Sopron megyei Darnózselin, a Szigetköz Körzeti Általános Iskolában mutatkoztak be, az intézmény ünnepségén Nagy István agrárminiszter is beszédet mondott. Bővebben: https://patriotak.hu/a-haza-ifju-hosei-kiallitas-a-szigetkozben/

Bemutattuk vándorkiállításunkat a haza ifjú hőseiről

A haza ifjú hősei címmel készített középiskolai vándorkiállítást a Magyar Patrióták Közössége (Patrióták), melyben egy-egy tablón tíz, harmincöt évnél fiatalabb huszadik századi magyar hazafi életútját mutatjuk be a diákoknak. A magyar hősök emlékünnepe alkalmából megtartott kecskeméti kiállításmegnyitón Wittner Mária 1956-os szabadságharcos – kinek életútja szintén szerepel a hősök panteonjában – a fiatalokat arra figyelmeztette, hogy a zászlót mindig tovább kell vinni.

Május 30-án szombaton, a magyar hősök emlékünnepe előtti napon nyílt meg a kecskeméti Piarista Rendházban A haza ifjú hősei című vándorkiállítás, amely tíz, XX. századi fiatal magyar példakép életútját és hősies helytállását mutatja be a középiskolás korosztálynak. A tablók segítségével Baracsi László, az ágfalvi csata hőse, Brenner János, a kommunizmus egyházüldözésének vértanú papja, Egán Iván Pál, a szovjet megszállással önként szembeszálló hős, Gaál Tibor, a Rongyos Gárda Munkácsot védő önkéntese, Görgey János nagyszalánci hős, Körösztös Krizosztom délvidéki mártír szerzetes, Vezér Ferenc pálos szerzetes, a nők megmentője, Sebő Ödön, a halálraítélt zászlóalj hőse, valamint Mansfeld Péter és Wittner Mária 1956-os szabadságharcosok életútjával ismerkedhetnek meg a diákok.

Wittner Mária 1956-os szabadságharcos és Hetzmann Róbert a Patrióták elnöke

A zártkörű megnyitót megtisztelte jelenlétével Wittner Mária, aki örömét fejezte ki, amiért a Patrióták csapata továbbviszi az elődök örökségét. „A zászlót vinni kell. Soha egyetlenegy percig ne hagyjuk a földön heverni. A zászlót vinni kell, hittel vinni kell” – üzente a jövő nemzedékeknek az 1956-os szabadságharcos, egykori halálraítélt. A vándorkiállítással az a célunk, hogy a hősök életérzését a mai fiatalok számára is átélhetővé, megérthetővé tegyük, mert egy olyan korban élünk, amikor a társadalom az elkényelmesedés, a világ pedig a szellemi kiüresedés felé tart – jelentette ki Hetzmann Róbert, a Patrióták elnöke. „Mi valljuk azt, hogy ahol megbecsülik a hősöket, ott lesznek újak, mert hősökre minden korszakban szükség van. Azért küzdünk, hogy a patrióta eszme minél több magyart áthasson a Kárpát-hazában, és minél többen járjanak az ősök útjain” – emelte ki egyesületünk elnöke.

Hajagos Csaba történész-muzeológus, a kiállítás szakmai partnere elmondta, hogy a hősök életútjának bemutatását több hónapos kutatómunka előzte meg, ami a dokumentumok összeállításán dolgozó történészek számára is sok újdonságot tartogatott.

A történész a tíz bemutatott hős közül külön kitért Görgey Jánosra, az 1938-as nagyszalánci csehkiverés hősére, akinek életútjáról – a levéltári források hiányában – mindössze a sírkövén szereplő információkat lehetett tudni, mígnem sikerült felvenni a kapcsolatot a család leszármazottaival, akik tömegével küldték a dokumentumokat a kiállításhoz. „Gyakorlatilag amióta Görgey Jánost 1938-ban eltemették, azóta soha nem keresték vagy kutatták életútját” – mutatott rá a történész a több évtizedes mulasztásra, amit a kiállítás orvosolni tudott. „Elolvasva Görgey János életútját, egy tiszta lelkű nemes hazafit látunk magunk előtt, aki útmutató a társadalom számára. Már ezért megérte megrendezni a Patriótáknak a vándorkiállítást” – fogalmazott Hajagos Csaba.

Hajagos Csaba történész, a kiállítás kurátora

A járványhelyzet miatt egyelőre csak zárt körben bemutatott kiállítás június 21-ig látogatható a kecskeméti piaristáknál, majd csak várhatóan szeptemberben indul útjára. A Patrióták célja, hogy a haza ifjú hőseinek példamutató életútjával minden Kárpát-medencei magyar középiskolában találkozzanak a diákok, ezért várjuk internetes elérhetőségünkre (info[kukac]patriotak[pont]hu) mindazon középiskolák jelentkezését, melyek helyet kívánnak adni a tablóknak.

A járványhelyzetre tekintettel zárt körben zajlott a kiállításmegnyitó

A haza ifjú hősei kiállítás az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásából valósult meg, és a május 31-én közzétett bemutató kisfilm mellett immáron tematikus honlapunk segítségével virtuálisan is bebarangolható. Egyesületünk ezúton is köszönetet mond a kecskeméti Piarista Rendháznak a kiállítás befogadásáért és a szervezésben nyújtott segítségért.

Hertelendy Gábor / Patrióták © 2020. május 30.